אודות נוטריון – תפקידו וחשיבות פועלו

תפקידו של נוטוריון וההבדלים בינו לבין עו"ד שאינו נוטוריון

אם תשאלו אנשים מהו תפקידו של עו"ד הם לא יהססו לענות, אך אם תשאלו אנשים מהו תפקידו של נוטריון הם עשויים לעצור נבוכים, ולו כי טרם נתקלו בהגדת תפקיד שכזו, ולו כי פשוט מאוד החיים לא זימנו אותם לסיטואציה. אז מיהו נוטריון ומדוע ייתכן שגם אתם זקוקים לשירותיו? פשוט מאוד, כיוון שנוטריון הנו דמות שמחזיקה בכוח רב וביכולתה לבצע מגוון תפקידים ייחודיים, ואם נבחר להתחיל מהשורה התחתונה, נציין שנוטריון רשאי לאמת לאשר ולערוך שלל מסמכים בעלי אופי משפטי וכאשר נוטריון חותם על מסמך, המסמך עשוי להוות עדות קבילה בבית המשפט.

ועדה מפקחת

אם נחזור מעט אחורה, נציין שהקשר בין עו"ד לנוטריון הנו קרוב, וזאת כי נוטריון הנו עו"ד לשעבר, עו"ד אשר מחזיק במינימום עשר שנות ניסיון בתחום ולאחר מכן עבר הכשרה ייעודית. עתה נמשיך לנוע מעט קדימה ונציין שנוטריון רשאי לבצע שלל תפקידים מהותיים, ועל כן לפני שנעבור להרחיב, נעצור ונרגיענוטריון אינו יעשה שימוש לרעה בכוחו, וזאת כי מעליו ישנה ועדה מפקחת מטעם "בית הדין המשמעתי מחוזי של לשכת עורכי הדין". ועדה זו בוחנת את איכות תפקוד אותו נוטריון וכאשר הנוטריון מבצע עבירה, הוא בקלות עשוי לאבד את מקום עבודתו, כך שיש אינטרס לשמור על התנהלות כשירה.

התחייבות הנוטריון

למה מחויב הנוטריון? ובכן הוא מחויב להיות נאמן ללקוחותיו, לשמור על פרטיות הלקוחות, לשמור על סודיות מלאה, לנהל ארכיון מסודר בו ישמרו סך המסמכים בהם טיפל (כ7 שנים קדימה), הוא אינו רשאי לשדל אנשים עבור קבלת עבודה וכדומה, כך שניתן להיות רגועים שמקבלים את השירות הטוב ביותר לצד יחס אמין והוגן.

מתפקידי הנוטריון

ציינו שנוטריון רשאי לערוך לאשר ולאמת מסמכים, אך פה נוסיף ונדייק שנוטריון רשאי לאמת חתימה, נכונות של העתקי מסמכים ותרגומים, לקחת הצהרות ותצהירים, לערוך העדה של מסמך סחיר, לאמת הסכמי ממון, לערוך צוואה ללא עדים, לאשר שאדם מסוים אכן מי שהוא טוען ועוד. כך שבין אם מבקשים לתרגם תעודת ציונים מחו"ל עבור צרכי המשך תואר בארץ ובין אם מבקשים לאשר תעודת נישואים שנחתמה בחו"ל, הרי שנוטריון הנו כתובת שיש להכיר.

חמישה טיפים חשובים

לפני שפונים אל נוטריון, יש כמה דברים שיש לדעת מראש, להלן חמישה טיפים חשובים:

  • יש לפנות אל נוטריון שמתמחה בתחום בו אתם מבקשים עזרה, ולו כי יש תתי התמחויות בתחום.
  • אם מבקשים שירותי תרגום, יש לוודא שהנוטריון בקיא באופן ודאי הן בשפת היעד והן בשפת המקור.
  • כל נוטריון דורש בדיוק את אותו מחיר בהתאם לאופי השירות המבוקש (המחירון מפורסם ברשת, כך שניתן לבדוק).
  • לפני שמגיעים אל נוטריון, מוטב לוודא שמגיעים עם סך המסמכים הנחוצים, על מנת למנוע הגעה כפולה וסחבת ארוכה.
  • לא מעט סיטואציות מצריכות מענה מהיר, אי לכך יש לוודא זמינות.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *