איך מקבלים אזרחות ספרדית

אזרחות ספרדית והדרך הקלה והנכונה להשיגה

בוודאי גם אתם שמעתם בשנים האחרונות על האזרחות הספרדי תשאולי גם לכם מגיע. כיצד אפשר לקבל את האזרחות הזו? מדוע בכלל אפשר לקבל את האזרחות? האם שווה להשקיע בתהליך? מה בכלל כולל התהליך? יש כל כך הרבה שאלות סביב הנושא והמדריך הזה יסביר לכם את כל המידע.

הספרדים מאפשרים לנו לשוב

באוקטובר שנת 2015 חוקק הפרלמנט הספרדי חוק שמנסה לתקן את ההיסטוריה ולאפשר למגורשי ספרד, 500 מאות שנים לפני כן לקבל את האזרחות הספרדית שהייתה להם. אזרחות זו מקנה כמובן את כל הזכויות של אזרח ספרד וזה כול לדרכון אירופאי שכידוע לכולנו, שימושי מאוד בימינו. הדרך אל קבלת האזרחות הספרדית אינו מסובך אך גם אינו קצר ופשוט. יש צורך לבצע מספר משימות בהליכים בירוקרטיים מורכבים אך זה הזמן להמתיק את הגלולה ולספר לכם שאם אתם מתחת לגיל 18 או מעל גיל 70, צפוי לכם תהליך מקוצר ונוח יותר

בדיקת הזכאות הבסיסית

התנאי הכי בסיסי לקבלת אזרחות ספרדית הוא להוכיח את קשר הדם אל אבות אבותיכם שהיו בספרד בעת הגירוש. אולי זה נראה לכם בלתי אפשרי הרי כבר עבור כמה מאות שנים מאז, אך למעשה מגורשי ספרד חיו עד לא מזמן במדינות אחרות כמו מרוקו, אלג'יר, תוניסיה, מצרים וכולה. למעשה מספיק שתוכיחו קשר כלשהו לסבתא רבה שהייתה במדינות אלו ואתם ומבחינת החוק הספרדי זה מקנה לכם את הזכאות שאתם שבה אתם כל כך חושקים. יש מקרים יחסית נדירים בהם אפשר להסדיר את קבלת האזרחות גם ליוצאי מדינות אחרות כמו עיראק ואיראן אך הסיכוי לכך קטן הרבה יותר.

מאיפה משיגים מסמכים?

כדי להוכיח את הזכאות שלהם בשלב הראשוני אתם חייבים להמציא מסמכים מתאימים .זה אומר שאתם צריכים לגייס כמה מסמכים שתוכלו כמו למשל תעודת לידה של סבא או סבתא, תעודות נישואין, צילומי קברים, תעודת סיום לימודים, תעודת סיום בית ספר וכן הלאה. את המסמכים האלו אפשר להשיג באופן עצמאי אך לרוב יש להיעזר בארכיונים שנמצאים בספרד. כדי ליצור קשר עם אותם ארכיונים יש להיעזר בקהילה היהודית בספרד כאשר עורך דין משרד עריכת דין שבקיא בנושא הוצאת האזרחות יעזור בכך.

הוכחת זיקה לספרד בהווה

גם אחרי שתוכיחו את הזכאות הראשונית שלכם יש צורך להוכיח את הזיקה לספרד בהווה. אולי זו נשמעת לכם משימה הרבה יותר פשוטה אך לעתים היא זו שמהווה את המכשול הגדול ביותר. יש כמה דרכים לעשות זאת כאשר הדרכים הנפוצות ביותר הן הרשמה ללימודים בספרד, רצון לעשות עסקים בספרד, קשרים חברתיים כלשהם ואולי גם קשרים משפחתיים שיכולים להיות טובים יותר מכל שאר האפשרויות. בעניין זה אין כל דרישה להצגת המסמכים, מה שתראו יהיה טוב וישפר את הסיכויים שלכם.

מעבר של מבחנים שונים

אחרי שהוכחתם את הקשר שלכם לספרד גם בהווה, כדי לקבל אזרחות ספרדית יש לעבור מבחנים בנושא השפה, החוקה והתרבות. המבחן יהיה בשפה הספרדית אותה אתם צריכים לדעת. המבחן יהיה ברמה A2, כמה נמוכה מאוד ולכן אין כל סיבה לחשוש אך כמובן שמומלץ לתרגל את הספרדית שלכם כי אם אתם לא יודעים, זו תהיה בעיה גדולה. אם מדובר בקטינים מתחת לגיל 18 או בני הגיל השלישי מעל גיל 70 הם לא יעברו את המבחנים הללו ואך יותר מכך, אם מדובר בקטינים אז אפשר להסדיר את האישור להורים שלהם ואז האישור שלהם יהיה די אוטומטי.

שליחת הבקשה והמתנה לתשובה

אחרי שהשגתם את כל המסמכים יש לשלוח אותם למשרד המשפטים הספרדי והוא ידון על הבקשה שלכם. כאשר היא תאושר תוכלו לקבוע פגישה בספרד עם הנוטריון שיבחר משרד המשפטים ואז תצטרכו להציג את המסמכים המקוריים וכמובן לשלם את האגרה שתידרש מכם. אחרי חצי שנה בממוצע תתקבל התשובה שלה חיכיתם זמן רב, ואז כל מה שנשאר לכם לעשו תזה להגיע לשגרירות הספרדית, לחתום על נאמנות למלך ואתם אזרחי ספרד לכל דבר ועניין.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *