הגשת תביעה בגין תאונת עבודה

תאונת עבודה – הגשת תביעה בגין תאונה שכזו

מרבית הישראלים מבלים חלק ניכר מחייהם במסגרות עבודה שונות וחלקם אף נחשפים לסיכונים שונים ומגוונים במקומות העבודה עצמם, בדרך אליהם ומהם. תאונת עבודה היא בהחלט דבר עלול להתרחש ללא מעט עובדים…

תאונות עבודה קורות, למרבה הצער, בנסיבות שונות כאשר לעיתים מקורן ברשלנות, לעיתים בשל טעויות של העובד עצמו ו/או של חברו, בשל כשל כלשהוא בסביבת העבודה ולעיתים בגלל ביש מזל ואפילו מה שמוגדר כוח עליון. תאונות עבודה מוגדרות כקלות, בינוניות וחמורות אשר גורמות לנכויות, ובמקרים קשים אף למוות. עובד שנפגע במהלך תאונת עבודה זכאי לפיצוי מהמוסד לביטוח לאומי ובמקרים רבים אחרים של התרשלות מקום העבודה גם מחברות ביטוח פרטיות המבטחות את מקום העבודה.

על מנת לנסות ולנצל את הזכות לפיצוי כספי הולם יש צורך לפעול בדרכים משפטיות שכוללות שלבים מסודרים.

נפגעת במהלך תאונת עבודהמה עושים?

כל נפגע בתאונת עבודה זכאי לטיפול רפואי שיינתן לו במוסד רפואי מוכר. במקרים רבים, מדובר על מרפאות לנפגעי תאונות עבודה, ובמקרים חמורים אף בחדרי מיון בבתי חולים. אך שימו לב, חשוב שתקפידו על

  • לדווח בפרוטרוט על תאונת העבודה באמצעות טפסים מיוחדים (ב.ל 250) החתומים על ידי המעביד.
  • יש לערוך רישום פרטי לתיעוד פרטי המקרה כולל רשימת עדים לו.
  • במקרים מורכבים, יש לדווח למשרד העבודה שאמור לשלוח חוקר תאונות.
  • כל נפגע זכאי לחופשת מחלה שמשולמת בשלב הראשון על ידי המעסיק, ובהמשך ועד 90 יום מהביטוח הלאומי. לאחר 90 יום יש לגשת לרופא תעסוקתי לקבלת תעודות מחלה ואישורים רפואיים נוספים. במידה ויש חשש לנכות תיקבע נכות זמנית עד לדיון במצבו הבריאותי של הנפגע.
  • השלב הבא הוא הגשת תביעה לתשלום פיצוי ולקבלת נכות קבועה מהמוסד לביטוח לאומי ולתביעה כזאת יש לצרף את כל המסמכים הרפואיים הרלוונטיים כולל בדיקות רפואיות וטיפולי לצד חוות דעת מרופאים מומחים המעידים על מצב הנפגע.

דיון בביטוח לאומי בדבר התביעה

המוסד לביטוח לאומי דן בתביעה ופוסק את פסיקתו לגבי מתן פיצוי אפשרי. קיימים מקרים בהם הוא קובע כי  הנפגע אינו זכאי להמשך תשלומים ובמידה והנפגע אינו חושב כך הוא כול להגיש ערעור. במידה והערעור אינו מתקבל הוא יכול להגיש תביעה מול הביטוח הלאומי בבית משפט לצורך קבלת סעד ממנו. ניתן להגיש תביעה מול חברות הביטוח הפרטיות ובמידה והוא זוכה מולן הן אמורות להשלים כספים נוספים על אלו המגיעים לו מהביטוח הלאומי.

קיימים גם מקרים מורכבים וסבוכים מאוד של תאונות עבודה, כך למשל האם תאונת דרכים בדרך לעבודה מוכרת ואם כן, באלו מקרים? האם פגיעה מתמשכת שנובעת מרעש, מהרמת משאות כבדים וכדומה יוכרו לאחר זמן כמחלות מקצוע ועוד. במקרים מורכבים מומלץ מאוד להיעזר כבר בשלבים  הראשוניים בשירותיו של עורך דין מומחה בתאונות עבודה כזה הנחשב בעל ניסיון ומוניטין רב בתחום. עורך דין בתחום דיני עבודה יוכל לייעץ כבר בתחילת הדרך ולנהל את כל התהליך כנדרש עבור מרשו על מנת לנסות ולהשיג עבורו אחוזי נכות וסכומי כסף המגיעים לו.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *