עבירת הלבנת הון והעונשים בגין עבירה זו

עונשים בגין עבירה של הלבנת הון

הלבנת הון נחשבת לעבירה חמורה. הענישה המחמירה בגינה מבטאת וממחישה את חומרתה.  מדובר בעבירה, שבה המלבין מבצע פעולה כלכלית בלתי חוקית, כגון דיווח כוזב בכוונת מכוון לשלטונות המס, העלמת מס, זיוף חשבוניות מס ועוד. החשודים בביצוע עבירה זו נדרשים לסיוע של עורך דין, מומחה בתחום.

בשנים האחרונות גברו באופן משמעותי מאמצי האכיפה של השלטונות את החוק ובהתאמה – מובחן מה שמכונה "אפס סובלנות" כלפי המפרים את החוק. בין אם מלבין ההון הוא אדם פרטי ובין עם מדובר בגוף שמלבין, דין אחד לזה ולזה, אף שגובה הקנס עשוי להשתנות על פי סכום הכסף שהולבן.

הענישה המחמירה נועדה להרתיע את מלביני ההון. מאחר שמדובר בעבירה של "צווארון לבן", אשר אחת מתבצעת על ידי אנשים ממולחים ומתוחכמים, שמנסים "לדפוק את השיטה", נדרשים מאמצי חקירה ממושכים על מנת לעלות על עקבותיהם של מלביני ההון ולמצוא ראיות המוכיחות למעלה מכל ספק סביר את ביצועה של עבירת ההלבנה.

חומרת העונש במקרים של הלבנת הון

טווח הענישה בגין הלבנת הון נע בין שבע לעשר שנים. חומרת העונש אינה מתמצה רק בשנות מאסר רבות; היא עשויה לכלול גם חילוט רכוש, אשר הושג תוך שימוש בכספי ההלבנה. כמו כן ניתן לחלט רכוש שמתגלה לאחר שאדם מורשע בביצוע עבירה.

חשוב לציין, כי חלה חובת דיווח לממס ההכנסה על סכום כסף החל מ100.000 ₪, בין אם סכום זה מיובא לארץ או יוצא ממנה. אי דיווח על כסף אף הוא נחשב לעבירה. הקנס עליה גבוה ומבצע העבירה אף צפוי להיכלא למשך חצי שנה.

בשל חומרת העונש הצפוי, זכותו של חשוד להתייעץ עם עורך דין מומחה ל- משפט פלילי היא ברירת המחדל שלו, ולו רק בשל העונש הכבוד והחמור הצפוי לו. עורך דין יכול לטעון לנסיבות מקלות, אשר התחשבות בהן עשויה להפחית את מספרן של שנות המאסר הצפויות ואולי אף למנוע את כניסת המורשע לכלא.

קנסות, הרשעות וייצוג של עורך דין

לבד מהקנסות הכבדים המושתים על מורשעים בביצוע הלבנת הון, אחת התוצאות הבלתי נמנעות של ההרשעה הוא העלות הגבוהה של שירותי העורך דין שאתם בוחרים לייצג אתכם. הייצוג, הכנת התיק והליווי עשויים להיאמד בעשרות ואף במאות אלפי שקלים.

קנסות כבדים המושתים על חברות ותאגידים המורשעים בביצוע אחת מהעבירות הקשורות להלבנת הון עלולים להגיע למיליוני שקלים. במבחן עלות תועלת, ספק אם קיימת עבירה בספר החוקים שהיא כה בלתי כדאית, כה בלתי משתלמת וכה בלתי מועילה כגון הלבנת הון.

אבל גם כאשר אתם נמצאים, חלילה, עם הגב אל הקיר, נחשדים בביצוע עבירה, חשוב להתנהל באופן מושכל, לא לאבד את הראש, ולמצות כל סיכוי – אם לא לזיכוי לכל הפחות להרשעה בסעיף שהעונש עליו קל יותר מאשר העונש הכבד שמוטל על מי שמורשעים בהלבנת הון.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *