חוקר פרטי בשירות עו"ד – מתי ולמה?

מקרים בהם נדרש עורכי דין להשתמש בשירותיו של חוקר פרטי

חוקר פרטי ושירותי חקירות פרטיות נדרשים במחוזותינו לרוב במקרים בהם מבקשים אנשים וגופים שונים להשיג אינפורמציה חשובה שאין באפשרותם להשיג בצורה גלויה ופשוטה, כזאת שאין רוצים שתיוודע לכל בפומבי.

המידע לו נזקקים גופים אלו נחוץ למטרות שונות כך לעיתים מעוניינים בנק או גוף כלכלי אחר שחייבים להם כספים במידע סמוי. במקרה שכזה הגוף הפיננסי מעוניין לקבל מידע על רכושו של החייב, הונו וכספים שיש ברשותו בחשבונות שונים. כך, יוכל לפעול אותו גוף לבקשת עיקולים על כספים אלו באמצעות בית משפט. מקרה זה הינו מקרה קלאסי לשיתוף פעולה בין עורכי דין ששירותיהם נשכרים על ידי גופים פיננסיים שונים ובין חוקרים פרטיים האמונים על איתור המידע.

חקירות פרטיות אחרות הנוגעות לתחום זה מתבצעות גם במקרים רבים בנושאי מקרקעין שונים (בעיקר טרם רכישת נכסים כאלו ואחרים), בתחום של משפט פלילי וכן גם בתחום האישות כך למשל במקרים של בגידות, הסתרת הון על ידי אחד מבני הזוג וכדומה. במקרים אלו מעוניין צד אחד לדעת על מעשיו של בן הזוג, כך לדוגמא במקרה של חשד לבגידה אזי ניתן, בין היתר, להגיש בקשת גירושין ופירוק הנישואין, ובנקודת זמן זו יכול חוקר פרטי לסייע באמצעות מידע רלוונטי שאסף. ישנם מקרים בהם רוצה צד אחד לנתק את הקשר וחושב שבן הזוג מסתיר רכוש בישראל או מחוצה לה. חוקר פרטי מקצועי ומיומן יכול לאתר את המידע הנדרש ולהציגו בפני עורך הדין המעורב. בעת  הצורך יגיע החוקר הפרטי להעיד בדיונים משפטיים רלוונטיים אודות המידע שסיפקו.

שימוש בחומרי חקירה שונים

במקרים רבים הגשת חומרי חקירה מרכזיים כמו תמלילי הקלטות ושיחות, צילומים, מסמכים וכו' מסייעים מאוד לעורך הדין בניהול התיק המדובר. חומרים אלו נצברים כמובן בסיועו של החוקר הפרטי אשר נעזר באמצעים שונים לאיסוף המידע וזאת בין היתר באמצעות תצפיות, הקלטות, ביצוע מעקבים סמויים על פי חוק ועוד.

החוקר נעזר כאמור בכלי חקירה שונים לביצוע מעקבים אלו כמו מספר כלי רכב, מצלמות, משקפות, מכשירי הקלטה ועוד כאשר בעת ביצוע מעקב סמוי ישנה חשיבות גדולה לשמירה על מספר חוקים ואשר על פיהם חייב החוקר הפרטי לנהוג כך בין היתראין לחדור לרשות הפרט, יש לשמור על כבוד האדם ואסור לבצע האזנות סתר. מידע שמושג באופן בלתי חוקי לא יהיה קביל בבתי משפט והחוקר עלול להיענש באופן פלילי בנושא.

חשיבותו תפקידו של חוקר פרטי

לסיכום הדברים, חוקר פרטי הינו אחד מבעלי המקצוע החשובים בהם נעזר כמעט כל עו"ד בימנו בבואו להגן על מרשו. כאשר מקבל עורך הדין את התיק לידו הוא יכול לבקש מהחוקר הפרטי העובד לצידו סוגי מידע שונים שכולם הכרחיים לביסוס כתב התביעה ו/או ההגנה. המידע המתבקש יכול לסייע מאוד בעת התדיינות משפטית עד לכדי מצב של להוציא תיק של עורך דין יריב משיווי המשקל כאשר מתברר שמידע חסוי על בעל התיק מתגלה. בנוסף המידע יכול לסייע מאוד לשופטים בעת קבלת החלטות ופסיקותישנם שופטים אשר נוהגים להסתמך על  מידע מוסמך של מומחים בעת קביעת פסקי הדין וכך גם מקרה של חוקרים פרטיים בעלי ניסיון ומוניטין רב.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *