תביעה בגין הפרת חוזה

הפרת חוזה – מקרים של הפרת חוזה ותבעיות בנושא

הסכמים או חוזים נדרשים בשורה ארוכה של מקרים. להסכם יש משמעות ניכרת ולכן הפרת חוזה עשויה להיות עילה להגשת תביעה משפטית. למילה הכתובה יש כוח וניתן לפרש אותה. הסכם הכתוב ומנוסח היטב עדיף על הסכמה שבעל פה ואפילו אם היא נעשית על ידי אנשים המכירים זה את זה שנים רבות מפעילויות משותפות. כמובן שהסכם כתוב הוא הכרחי במקרים בהם שני הצדדים זרים זה לזה. הסכמה שבעל פה יכולה להתפרש באופן שונה בגלל סיבות שונות. לעיתים, צד אחד הבין אחרת מהצד השני. לפעמים, שוכחים דברים בלהט הסיכומים, יש מקרים בהם סתם מנסים לרמות ועוד. בהסכם יש לכתוב את כל ההסכמות שהושגו.

עקרון חופש החוזים מאפשר לשני הצדדים להתקשר בחוזה על פי רצונם וללא התערבות חיצונית, וזאת, כל עוד ערכים ציבוריים לא ייפגעו. במהותו של כל הסכם מופיעים אלמנטים כמו: הדרכים לכריתתו, דרכי פרשנותו, צורת הניסוח, דרכי הביטול ומעל הכול הבטחת קיומו. יש לציין מתן תרופות למי שנפגע מההפרה. יש חוזים ספציפיים הנוגעים לנושאים כמו: חוק חוזים אחידים, חוק מכר (דירות), חוק חוזה ביטוח, חוק חוזה קבלנות, חוק שכירות והשאלה ועוד, ובכל אלה חייבים להכניס אלמנטים קבועים ויסודיים.   

מקרים של הפרת חוזה

קיימים מספר מקרים של חילוקי דעות שמגיעות להפרת חוזה. מקרה קלאסי הוא זה שבו יש צד שאינו מקיים התחייבויותיו או הביא את אחד הצדדים להסכם לאחר הטעיה או מרמה.  מקרה אחר הוא כזה בו צד אחד אינו יכול לקיים את ההסכם בגלל סיבות שונות שחלקן הינן בריאותיות או כלכליות או שתיהן גם  יחד. קיימות סיבות נוספות להפרות ועל כל אחת  מהן יתעכבו בתי המשפט והבוררים שדנים בהפרות. בכל מקרה של בעיות רציניות מול הצד השני יש מקום להתייעץ עם עורך דין. יהיה צורך להצטייד במסמכים ותיעוד המוכיח את  ההפרות. עורך דין ינסה לפנות לגורם המפר ולבקש ממנו לעמוד בהתחייבויותיו. במקרה והוא נענה בשלילה, הוא יפנה לבית משפט כדי לקבל ממנו סעד. בית  משפט יכול לפסוק במספר דרכים. הראשונה והמועדפת עליו הוא אכיפת החוזה על המפר. דרך שנייה היא ביטול החוזה והשבת מצב לקדמותו, והאחרונה היא הטלת פיצויים על אי קיום החוזה ופיצוי על נזקים שנגרמו. בית  משפט יכול להחליט על שניהם גם יחד.

האם כדאי להגיש תביעה?

עורך דין  מנוסה בתחום יקבל את  התיק לידיו והבדיקה הראשונה שהוא יעשה היא, לרוב, בדיקת כדאיות להגשת תביעה. אם ההמלצה היא חיובית הוא ירכז את כל המסמכים הרלוונטיים ויגיש תביעה. עורך דין מנוסה מסתמך, בין היתר, על חוות דעת מקצועיות להוכחת צדקתו. הוא מכיר את  התנהלות בתי המשפט, מכיר פסיקות תקדימיות  הקשורות לתביעה ועוד. בעזרת כל אלו הוא יסייע ללקוחו לזכות בתביעה ועל ידי כך לחסוך לו נזקים כספיים ואחרים. במקרים של חוזי מקרקעין או חוזים עסקיים בסכומים גדולים, החיסכון הכספי יכול להיות משמעותי מאוד.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *