תביעות משרד הביטחון – הסיבות והמקרים להגשת תביעות אלה

כל מה שרציתם לדעת ובנושא של תביעות משרד הביטחון

בהתאם לחוק במדינת ישראל, תביעות משרד הביטחון, הן תביעות אותן זכאים להגיש חיילים בשירות סדיר ,שוטרים, סוהרים, חיילים  בקבע או במילואים, אשר נפגעו בתאונה או חלו במחלה במהלך השירות ועקב השירות, במטרה לקבל פיצויים וסיוע. תביעות אלו נפתחות על ידי פניה/תביעה,  אל קצין התגמולים, אשר יושב באגף השיקום במשרד הביטחון, המחליט אם לקבל את התביעה או לדחותה.

בנוסף ישנם כאלה שכבר זכו בתביעה והוכרו להם אחוזי נכות והטבות. לעתים המצב מחמיר, ויש צורך לשוב ולפנות אל קצין התגמולים, בתביעה מול משרד הביטחון ולהעלות את אחוזי הנכות. הגדלת אחוזי הנכות היא קודם כל צורך של הנכה, מבחינה רפואית, וכלכלית , כל אחוז נכות יכול להקנות זכויות ממוניות כספיות , רכב רפואי , טיפול רפואי , תרופות שלא נמצאות בסל התרופות ,ציוד עזר ועוד. בנוסף, היה והתובע שנפגע בשירות, נפטר או נהרג, המשפחה השכולה יכולה גם לתבוע.

הסיבות והמקרים להגשת תביעות

כדי שהורים שכולים יהיו זכאים לקבלת תגמולים, עליהם להיות הורים של חייל שהוגדר כנספה במערכה, וסיבת המוות יכולה להיות חבלה, מחלה, החמרה של מחלה, ובמידה שקיים קשר סיבתי. חייל מוכר כנספה בתנאי שהיה:

  • בשירות צבאי סדיר
  • מילואים
  • בשירות השב"ס/משטרה
  • בשירות המוסד/השב"כ
  • משמר הכנסת
  • נפגע צלילות בקישון שנפטר עקב מחלה ממארת
  • משרד החוץ
  • פעולות איבה בחו"ל
  • ונכה צה"ל שנפטר בשל נכות מוכרת

פנייה לקצין התגמולים

כדי  לממש את התביעות למשרד הביטחון ולקבל הכרה בתביעה, על הפונה לפנות אל קצין התגמולים של משרד הביטחון. קצין התגמולים, הוא הממונה מטעם משרד הביטחון לקבוע את זכאותם של התובעים הכרה כנכי צה"ל. במסגרת "חוק הנכים (תגמולים ושיקום), תשי"ט – 1959 (נוסח משולב), נקבע כי לשם קבלת הכרה כנכה, יש להגיש תביעה אל קצין התגמולים. כחלק מעבודתו של קצין התגמולים הוא לאסוף חומר רפואי רלוונטי כדי להוכיח אם קיים קשר ישיר בין המחלה/ פציעה לבין הפעילות הביטחונית שביצע התובע. איסוף החומר יעשה בפניה למספר מוסדות, לצה"ל, בתי חולים, קופות חולים, מחלקת רווחה בעירייה, המוסד לביטוח לאומי וכו'.

לאחר איסוף החומר יבצע קצין התגמולים בדיקה הקובעת האם קיים קשר סיבתי ועובדתי של התביעה. השלב הבא לאחר הבדיקה הראשונית מועבר החומר ליועץ רפואי שיקבע איזה מומחה רפואי יבדוק את התובע. לאור הממצאים תועבר המלצה לקצין התגמולים האם להכיר בתביעה של התובע. אם הוחלט להכיר בתביעה, התיק עובר לוועדה הרפואית לקבלת החלטות של שיעור הנכות, הזכויות וכו'. במידה והתיק נדחה, יש לתובע זכות להגיש ערעור בוועדת הערעורים.

פנו אל עורך דין המתמחה בתביעות מול משרד הביטחון

תביעות משרד הביטחון מצריכות ידע רב וניסיון לטיפול בתביעה, לכן יש להגיש את התביעה באמצעות עורך דין מומחה המטפל בתביעות של אנשי כוחות הביטחון,  וליווי לאורך כל שלבי התביעה השונים. במסגרת הייצוג והליווי האישי של עורך דין מומחה לתביעות משרד הביטחון, ייבחן עורך הדין את התיק ויפעל לקבלת מלוא הזכויות אשר מגיעות לתובע  ו/או משפחתו, בגין פציעתו, מחלתו או חלילה וחס בשל פטירתו. ליווי צמוד של עורך דין מומחה לתביעות משרד הביטחון הינה הדרך הקלה והבטוחה לממש את התביעה עד תום.

מגזין משפטי – הבית למאמרים ותוכן בתחום המשפט ועריכת הדין בישראל

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *